ערכת מידע לקראת ניתוח החלפת מפרק כתף

מצורפת ערכת ניתוח עבור הניתוח המתוכנן.
הערכה מכילה את כל האינפורמציה הנדרשת החל מהשלבים שלפני הניתוח, דרך הניתוח עצמו ומה שעתיד להיות לאחר הניתוח.
מטרת הערכה לאפשר גישה נוחה וזמינה למידע חיוני בכל נקודת זמן ומכל מקום.

הכנה לקראת ניתוח

במסגרת ההכנה לקראת הניתוח תתקיים פגישה עם רופא מרדים.
לקראת הפגישה יש להצטייד בנתונים הבאים:

 • למבוטחי חברות הביטוח – מילוי טפסים לפי החברה המבטחת (קישורים לשירותכם בהמשך).
 • בדיקות דם עדכניות מהחודש האחרון הכוללות ספירת דם מלאה, כימיה בדם
 • ובדיקת תפקודי קרישה
 • צילום חזה
 • תרשים אק״ג
 • משטח אף ל MRSA
 • סיכום מצב רפואי מרופא המשפחה
 • התחייבות כספית 

טפסים נדרשים לפי חברת הביטוח

מה לצפות לאחר ניתוח

ברוב המקרים, המנותח ישוחרר לביתו יום אחרי הניתוח או אפילו באותו היום. לאחר הניתוח צפויים כאבים.
ישנם כמה דברים שיש להכיר. 

 • פצעי הניתוח – אלו יהיו חבושים ומכוסים. ביומיים הראשונים יש להמנע מהרטבת החבישה כדי למנוע ספיגת מים בתחבושת. את החבישה העליונה ניתן להסיר כעבור יומיים ולרחוץ את האזור במים וסבון. במידה והפצע נתפר, יש להסיר את התפרים אצל האחות בקופת החולים כעבור שבועיים או בביקורת המרפאה אצל המנתח.
 • מתלה – יש להשתמש במתלה בכל שעות היום והלילה ב 3 השבועות הראשונים שלאחר הניתוח. תנועות לא רצוניות בזמן השינה עשויות לסכן את הניתוח. לאחר הביקורת הראשונה ייתכנו שינויים בהנחיות אלו.
 • הפחתת כאבים – יש ליטול תרופות מפחיתות כאבים באופן קבוע ובמרווחים קבועים לאורך היממה. התרופות נועדו להפחית את הכאב לרמה נסבלת. כאב ברמה נסבלת צפוי לאחר הניתוח גם לאחר השימוש בתרופות משככות כאבים.
 • ביקורת מרפאה ראשונה מתבצעת כשבועיים לאחר הניתוח ומטרתה העיקרית היא לבדוק שלא מתפתח זיהום והכל מתקדם כמתוכנן.
 • נהיגה – חל איסור על נהיגה למשך 6 שבועות לאחר הניתוח.
 • עישון – יש להמנע מעישון לתקופה של לפחות 3 חודשים לאחר הניתוח על מנת לשפר את סיכויי ההחלמה וריפוי הרקמה. מומלץ להפסיק לעשן.

פיזיותרפיה:

יש להתחיל פיזיותרפיה מיד לאחר הניתוח, לפי הפרוטוקול אותו ניתן למצוא באתר זה והינו נגיש גם דרך הטלפון הנייד וגם להורדה כקובץ.

דגלים אדומים (מקרים בהם יש לפנות מיד לבדיקה רפואית):

חום סיסטמי מעל 38.5 הנמשך יותר מ 24 שעות, שבוע לאחר הניתוח

הפרשה עכורה או מוגלתית מפצעי הניתוח

החלפת מפרק כתף - הסבר:

הכתף היא מפרק כדורי מסוג מכתש ועלי המאפשר דרגות רבות מאד של חופש פעולה. ראש עצם הזרוע (ההומרוס) הוא העלי והשקע האליפטי (הגלנואיד) בעצם הכתף (הסקפולה) הוא המכתש. מעטפת רקמה רכה (לברום) מעמיקה את המכתש ומייצבת את העלי. ראש עצם הזרוע מכוסה ברקמת סחוס חלקה ובעלת שרידות גבוהה מאד (הסחוס המפרקי) והמפרק מצופה ברקמה עדינה (סינוביום) המאפשרת תנועה חלקה. השרירים והרצועות סביב המפרק מייצבים אותו.

רוב האנשים מכירים מישהו שעבר החלפה של מפרק הירך או הברך. החלפת מפרק הכתף היא פתרון פחות נפוץ אך מוצלח באותה מידה בהתמודדדות עם הפחתת הכאבים עקב שחיקה ניוונית של המפרק. הניתוח מומלץ לעיתים גם לאחר שברים של העצם שאינם מאפשרים שחזור מספק.

בניתוח מוחלפים משטחי המפרק הפגומים במרכיבים מלאכותיים (פרוטזה). בד״כ מבוצעת החלפה של שני חלקים: החלק ההומרלי מוחדר אל תוך עצם הזרוע ועשוי על פי רוב מסגסוגת מתכת (כרום/קובלט או טיטניום) והחלק הגלנואידלי המצפה את המכתש ועשוי בד״כ מפוליאתילן דחוס (פלסטיק).

בהתאם לנזק בכתף עשויה להדרש החלפה חלקית של המפרק , במקרה זה מוחלף רק ראש ההומרוס (המיארטרופלסטיה) או החלפה מלאה של המפרק בה מוחלפים שני המרכיבים (החלפה מלאה של הכתף).

ברוב המקרים ייצוב המשתל נוצר באמצעות גדילה של העצם הטבעית אל תוך המרכיב אשר מוחדר בלחץ אל העצם. בחלק מהמקרים משתמשים בצמנט, סוג של חומר מילוי קשיח המייצב את התותב בדומה לבטון. ישנם מקרים בהם נדרש שילוב של שתי הטכניקות.

הסיכונים בניתוח כוללים בין היתר:

1. זיהום
2. אי יציבות של התותב
3. שבר בעצם הזרוע או בגלנואיד
4. פגיעה עצבית
5. התרופפות של התותב
6. בעיות בהרדמה
7. המטומה או קרישי דם

לאחר הניתוח המטופל מתעורר כאשר היד המנותחת במתלה. לאחר ההעברה לחדר ההתעוררות וכאשר המצב מאפשר מועבר המטופל למחלקת האשפוז. במחלקת האשפוז ניתן לצאת מהמיטה ברגע שמרגישים טוב מספיק.

ב 24 השעות הראשונות לאחר הניתוח ניתנות על פי רוב תרופות נרקוטיות לשליטה בכאבים.
המטופל צפוי להשתחרר כעבור 24 שעות לאחר הניתוח. המטופל צפוי להזדקק לעזרה בביתו בפעולות יומיומיות ועל המשפחה להיערך לכך בהתאם ומראש.

שאלות נפוצות למצב שאחר הניתוח:

האם מותר או רצוי לקרר את אזור הניתוח?
 רצוי ואפשרי באמצעות הנחה של שקית קרח עטופה במגבת למשך 15-20 דקות, 4 פעמים ביום.

האם מותר להסיר את המתלה?
 יש להסיר את המתלה ביום הראשון לאחר הניתוח, לצורך הפעלה של המרפק, שורש כף היד והאצבעות מספר פעמים ביום. כמו כן יש להסיר המתלה לצורך רחצה.

מתי מותר לי להתקלח?
יומיים לאחר הניתוח מותר וצריך להתקלח. יש לייבש את הפצע לאחר הרחצה. יש להמנע מכניסה למים בבריכה או בים בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח.

מה לגבי הכאבים?
 צפויים להיות כאבים לאחר הניתוח. יש ליטול נוגדי כאבים בהתאם למרשמים שהתקבלו ביחד עם מכתב השחרור וכל עוד הטיפול נדרש. שימו לב, התרופות ניתנות לצורך שליטה בכאבים ולא צפויות להעלים את הכאב לחלוטין.

האם עליי להיות ער למצבים מיוחדים לאחר הניתוח?
יש לעקוב אחרי סימנים העשויים להעיד על זיהום. אלו כוללים חום מעל 38.5 מעלות, צמרמורת, אודם חריג סביב הפצע, הפרשה עכורה מהפצע. אם סימנים אלו מופיעים יש לפנות לבדיקה רפואית.

מה לגבי טיפולי שיניים?
 לפני טיפולי שיניים או טיפולים פולשניים אחרים יש ליטול טיפול אנטיביוטי מונע. יש להיוועץ ברופא השיניים.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה הינה חלק בלתי נפרד ומכריע בטיפול המוצלח במגוון הבעיות בכתפיים.
במקרים רבים, טיפול פיזיותרפי מתאים עשוי לדחות את הצורך בטיפול ניתוחי ואף למנוע אותו.
על פי רוב, במסגרת ההכנה לניתוח, נדרשת פיזיותרפיה לשימור או שיפור טווחי התנועות המשפיעה ישירות על הצלחת הניתוח. לאחר הניתוח נדרש בדרך כלל טיפול פיזיותרפי ממושך. הצלחת הניתוח תלויה בשלושה גורמים: המנתח, המטופל והפיזיותרפיסט. כמו בקונצרט, אם אחד הנגנים מזייף, ההרמוניה נפגמת.

פרוטוקלים לאחר ניתוח

סרטוני פיזיותרפיה לתרגול עצמי

תרגול עצמי באבדוקציה

תרגול עצמי בכפיפה לפנים

תרגול עצמי בסיבוב פנימי

תרגול עצמי ידים מאחורי הראש

תרגילי מטוטלת

תרגול עצמי בסיבוב חיצוני

Videos courtesy of Dr. Charles Bessiere