ערכת מידע לקראת ניתוח תיקון אי יציבות של הכתף

מצורפת ערכת ניתוח עבור הניתוח המתוכנן.
הערכה מכילה את כל האינפורמציה הנדרשת החל מהשלבים שלפני הניתוח, דרך הניתוח עצמו ומה שעתיד להיות לאחר הניתוח.
מטרת הערכה לאפשר גישה נוחה וזמינה למידע חיוני בכל נקודת זמן ומכל מקום.

הכנה לקראת ניתוח

במסגרת ההכנה לקראת הניתוח תתקיים פגישה עם רופא מרדים.
לקראת הפגישה יש להצטייד בנתונים הבאים:

 • למבוטחי חברות הביטוח – מילוי טפסים לפי החברה המבטחת (קישורים לשירותכם בהמשך).
 • בדיקות דם עדכניות מהחודש האחרון הכוללות ספירת דם מלאה, כימיה בדם
 • ובדיקת תפקודי קרישה
 • צילום חזה
 • תרשים אק״ג
 • משטח אף ל MRSA
 • סיכום מצב רפואי מרופא המשפחה
 • התחייבות כספית 

טפסים נדרשים לפי חברת הביטוח

מה לצפות לאחר ניתוח

ברוב המקרים, המנותח ישוחרר לביתו יום אחרי הניתוח או אפילו באותו היום. לאחר הניתוח צפויים כאבים.
ישנם כמה דברים שיש להכיר. 

 • פצעי הניתוח – אלו יהיו חבושים ומכוסים. ביומיים הראשונים יש להמנע מהרטבת החבישה כדי למנוע ספיגת מים בתחבושת. את החבישה העליונה ניתן להסיר כעבור יומיים ולרחוץ את האזור במים וסבון. במידה והפצע נתפר, יש להסיר את התפרים אצל האחות בקופת החולים כעבור שבועיים או בביקורת המרפאה אצל המנתח.
 • מתלה – יש להשתמש במתלה בכל שעות היום והלילה ב 3 השבועות הראשונים שלאחר הניתוח. תנועות לא רצוניות בזמן השינה עשויות לסכן את הניתוח. לאחר הביקורת הראשונה ייתכנו שינויים בהנחיות אלו.
 • הפחתת כאבים – יש ליטול תרופות מפחיתות כאבים באופן קבוע ובמרווחים קבועים לאורך היממה. התרופות נועדו להפחית את הכאב לרמה נסבלת. כאב ברמה נסבלת צפוי לאחר הניתוח גם לאחר השימוש בתרופות משככות כאבים.
 • ביקורת מרפאה ראשונה מתבצעת כשבועיים לאחר הניתוח ומטרתה העיקרית היא לבדוק שלא מתפתח זיהום והכל מתקדם כמתוכנן.
 • נהיגה – חל איסור על נהיגה למשך 6 שבועות לאחר הניתוח.
 • עישון – יש להמנע מעישון לתקופה של לפחות 3 חודשים לאחר הניתוח על מנת לשפר את סיכויי ההחלמה וריפוי הרקמה. מומלץ להפסיק לעשן.

פיזיותרפיה:

יש להתחיל פיזיותרפיה מיד לאחר הניתוח, לפי הפרוטוקול אותו ניתן למצוא באתר זה והינו נגיש גם דרך הטלפון הנייד וגם להורדה כקובץ.

דגלים אדומים (מקרים בהם יש לפנות מיד לבדיקה רפואית):

חום סיסטמי מעל 38.5 הנמשך יותר מ 24 שעות, שבוע לאחר הניתוח

הפרשה עכורה או מוגלתית מפצעי הניתוח

אי יציבות של הכתף - הסבר:

מפרק הכתף מסייע לנו במיקום כף היד במרחב ועקב כך הינו המפרק בעל חופש התנועה הגדול ביותר מבין כל המפרקים בגוף האדם. ככל שמפרק בעל דרגות חופש גבוהות יותר הוא פחות יציב.

אי יציבות קלינית של הכתף עשויה לנבוע ממגוון סיבות, העיקריות בהן הן על רקע חבלה (פריקת כתף) או תכונות אישיות של המפרק ורקמות החיבור (כמו גמישות יתר שיצאה מאיזון).
במקרים בהם לא ניתן להביא ליציבות באמצעים שמרניים כגון פיזיותרפיה ואיזון שרירים ורצועות (תרגול פרופריוצפטיבי) ניתן להציע פתרון ניתוחי. על פי רוב, הפתרונות הניתוחיים מתאימים יותר וגם מוצלחים יותר במטופלים שאצלם סיבת אי היציבות היא על רקע חבלתי.

אי יציבות על רקע חבלתי:

בעת פריקה של הכתף עשויים להגרם מספר נזקים אופיינים ברקמות.
הפריקה הנפוצה ביותר היא פריקה קדמית, בה ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו ופורק קדימה ולמטה. הפריקה גורמת לקריעה של הרצועות בקדמת הכתף (הלברום הגלנואידלי). מכתש הכתף (הגלנואיד) ננעץ בחלקו העליון של ראש עצם הזרוע ויוצר בו שבר דחיסה המכונה היל-זקס. לאחר החזרת הכתף למקומה קיימת נטייה לפריקות חוזרות העולה ככל שגילו של המטופל בפריקה הראשונה צעיר יותר (עד 90% פריקות חוזרות כאשר הפריקה הראשונה אירעה מתחת לגיל 18) ועל כן במקרים כאלו נהוג להציע פתרון ניתוחי מיידי מאחר ופריקות חוזרות פוגעות במפרק הכתף ועשויות לגרום להזדקנותו המואצת מעבר לאי הנוחות והמגבלות הנגזרות מכתף שאינה יציבה.

תיקון אי יציבות של הכתף

הניתוחים המוצעים במקרים של אי יציבות מותאמים לסוג הפגיעה כאשר חוק האצבע אומר שנזקים משמעותיים לרקמה קשה (עצם) דורשים תיקון רקמה קשה ונזקים לרקמות הרכות (רצועות) יכולים להיות מטופלים ע״י תיקון ברקמה רכה (תיקון רצועות).
הניתוחים מתבצעים על פי רוב בטכניקה ארטרוסקופית בה מוחדר סיב אופטי לחלל הכתף ולאחר הערכת הנזק מתבצע תיקון של הרצועות באמצעות עוגנים
במקרים בהם קיים נזק משמעותי לעצם הגלנואיד מתבצע ניתוח לשחזור הנזק באמצעות הסטת עצם וגיד מאזור הכתף. ניתוח זה מתבצע באופן פתוח דרך חתך של כ 5 ס״מ בקדמת הכתף או באופן ארטרוסקופי דרך 6 חורים בהיקף הכתף.

לאחר הניתוח יש לבצע פיזיותרפיה המותאמת באופן אישי למט

ופל ע״פ סוג הניתוח אותו עבר.

שאלות נפוצות למצב שאחר הניתוח:

האם מותר או רצוי לקרר את אזור הניתוח?
 רצוי ואפשרי באמצעות הנחה של שקית קרח עטופה במגבת למשך 15-20 דקות, 4 פעמים ביום.

האם מותר להסיר את המתלה?
 יש להסיר את המתלה ביום הראשון לאחר הניתוח, לצורך הפעלה של המרפק, שורש כף היד והאצבעות מספר פעמים ביום. כמו כן יש להסיר המתלה לצורך רחצה.

מתי מותר לי להתקלח?
יומיים לאחר הניתוח מותר וצריך להתקלח. יש לייבש את הפצע לאחר הרחצה. יש להמנע מכניסה למים בבריכה או בים בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח.

מה לגבי הכאבים?
 צפויים להיות כאבים לאחר הניתוח. יש ליטול נוגדי כאבים בהתאם למרשמים שהתקבלו ביחד עם מכתב השחרור וכל עוד הטיפול נדרש. שימו לב, התרופות ניתנות לצורך שליטה בכאבים ולא צפויות להעלים את הכאב לחלוטין.

האם עליי להיות ער למצבים מיוחדים לאחר הניתוח?
יש לעקוב אחרי סימנים העשויים להעיד על זיהום. אלו כוללים חום מעל 38.5 מעלות, צמרמורת, אודם חריג סביב הפצע, הפרשה עכורה מהפצע. אם סימנים אלו מופיעים יש לפנות לבדיקה רפואית.

מה לגבי טיפולי שיניים?
 לפני טיפולי שיניים או טיפולים פולשניים אחרים יש ליטול טיפול אנטיביוטי מונע. יש להיוועץ ברופא השיניים.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה הינה חלק בלתי נפרד ומכריע בטיפול המוצלח במגוון הבעיות בכתפיים.
במקרים רבים, טיפול פיזיותרפי מתאים עשוי לדחות את הצורך בטיפול ניתוחי ואף למנוע אותו.
על פי רוב, במסגרת ההכנה לניתוח, נדרשת פיזיותרפיה לשימור או שיפור טווחי התנועות המשפיעה ישירות על הצלחת הניתוח. לאחר הניתוח נדרש בדרך כלל טיפול פיזיותרפי ממושך. הצלחת הניתוח תלויה בשלושה גורמים: המנתח, המטופל והפיזיותרפיסט. כמו בקונצרט, אם אחד הנגנים מזייף, ההרמוניה נפגמת.

פרוטוקלים לאחר ניתוח

סרטוני פיזיותרפיה לתרגול עצמי

תרגול עצמי באבדוקציה

תרגול עצמי בכפיפה לפנים

תרגול עצמי בסיבוב פנימי

תרגול עצמי ידים מאחורי הראש

תרגילי מטוטלת

תרגול עצמי בסיבוב חיצוני

Videos courtesy of Dr. Charles Bessiere