פציעות כתף

פציעות כתף, הסתיידות בכתף , דלקת בכתף, ניתוח קרע בגיד הכתף

פציעות כתף – בואו ונכיר

פציעות כתף הן שם פופולרי המאחד בתוכו סל של מצבים שקורים בכתף. בדרך כלל הביטוי פציעות כתף ניתן במצבים בהם ניתן לשים את האצבע על הגורם שגרם לפציעה.

פציעות כתף יכולות להיות מחולקות לפי הרבה קטגוריות:

פציעות כתף על רקע ספורט מגע או מאבק (כמו אמנויות לחימה, לדוגמא).

פציעות כתף על רקע נפילה או חבלה ישירה בסביבת הבית או בחוץ.

פציעות כתף על רקע תאונות דרכים.

אלו המצבים העיקריים בהם אנשים מתארים פציעות כתף אך פציעות כתף יכולות להופיע גם במנגנונים עקיפים או כאלו שהמחשבה הראשונה אינה מעלה גורם ספציפי אשר החל את המצב.

פציעות כתף כאלו כוללות לדוגמא ביצוע פעולות חוזרות. פציעות כתף כתוצאה מתנועה חוזרת המבוצעת פעמים רבות ויכולה להביא לדלקות בכתף היא סוג נוסף של פציעה שנגרמת במנגנון עקיף.   

ישנן פציעות כתף המאפיינות יותר אוכלוסייה מסוימת של אנשים. אנשים אשר אינם פעילים באופן ספורטיבי ומתחילים להתאמן בצורה אינטנסיבית חשופים יותר לפציעות כתף מאשר אנשים הבונים כושר בצורה הדרגתית ובריאה.

ישנן פציעות כתף המאפיינות עונה מסוימת בשנה. על אף שישראל אינה מדינה מבורכת בשלג, בעונת הסקי שבין חודש דצמבר לאפריל, מדי שנה יוצאים אלפי ישראלים לגלוש באתרי סקי שונים בעולם. בעונה זו ניתן לראות הרבה יותר פציעות כתף אופייניות לגלישת סקי מאשר בשאר השנה.

מאפיינים ומגבלות תנועה בעקבות פציעות כתף

אלמנט חשוב נוסף כאשר במצב של פציעות כתף הוא גיל. לדוגמא, פציעות כתף נפוצות בגיל השלישי הן שברים של עצם הזרוע. פציעות כתף נפוצות באוכלוסיית בני העשור השני והשלישי לחיים היא פריקת כתף.

מאפיין שתמיד קיים במצבים של פציעות כתף הוא שילוב של כאבים ומגבלה בתנועה. על מנת לאבחן את הפציעה הרופא ישאל את המטופל שאלות ספציפיות שיעזרו לו להבין את מנגנון הפציעה. גם במקרים בהם אובחנה פציעה ספציפית, קיימות פציעות כתף המערבות יותר ממבנה אחד ולפעמים הפציעה העיקרית היא רק קצה הקרחון. הרופא המנוסה יודע לחפש את הפציעות הנלוות ולהציע פתרון כולל.

השלבים בטיפול בפציעות כתף

לאחר תשאול ולקיחת היסטוריה מפורטת מהמטופל יבצע הרופא בדיקה גופנית. הבדיקה תאפשר לרופא למקד את תלונותיו של המטופל לכדי אבחנה מדויקת ככל שניתן. לפעמים פציעות כתף מתבטאות בכאבים באזור מרוחק יותר מאזור הפציעה. בבדיקת הכתפיים קיימות בדיקות ספציפיות רבות המאפשרות לדייק את האבחנה ככל שניתן.

בשלב הבא ירשום הרופא בדיקות דימות שיעזרו לו בתהליך קבלת ההחלטות. אפשר להתייחס לבדיקות הדימות כאל ״איסוף מודיעין״.

קיימות כיום בדיקות רבות כאשר בדיקה שימושית ומהירה היא בדיקת האולטראסאונד באמצעותה ניתן להדגים ברמת דיוק גבוהה מאוד את גידי הכתף. מכשיר אולטראסאונד נמצא במרפאות מתקדמות ורופא מנוסה יכול להפיק ממנו הרבה אינפורמציה.

בדיקות נוספות שעשויות להידרש הן צילומי רנטגן. צילום רנטגן במקרה של פציעות כתף מיועד להדגמה של העצמות בכתף. מפרק הכתף הוא מפרק מורכב המכיל למעשה 4 מפרקים ומיקומם ושלמותן של העצמות חיוני לפעולה תקינה של המפרק.

בדיקה נפוצה נוספת היא MRI של הכתף. במקרים של פציעות כתף מסוג פריקות או במקרים בהם חושד הרופא כי קיים נזק לרצועות או לסחוסים, זאת הבדיקה המתאימה לצורך אשרור של האבחנה.

כל בדיקות הדימות השונות הן בחזקת בדיקות עזר ולמעשה תפקידן הוא לתת תמונת מצב מדויקת ככל שניתן שתעזור בקבלת החלטה מתאימה לגבי הטיפול.  

לאחר קבלת תמונת מצב מדויקת יחליט הרופא, יחד עם המטופל על הטיפול המתאים במצבו.

ישנם טיפולים רבים שניתן להציע במצבים של פציעות כתף החל ממנוחה, דרך טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים בהזרקות שונות של נוגדי דלקת, טיפולים בהזרקות ביולוגיות ובמקרים מסוימים ניתוחים.

במקרה של פציעות כתף,  כפי שראינו, בהחלט מדובר בסל רחב של מקרים ודרכי טיפול אפשריים, מומלץ להיוועץ באורתופד כתף מומחה.

צרו קשר לקביעת תור והתייעצות.

שתפו דף זה

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
פציעות כתף, הסתיידות בכתף , דלקת בכתף, ניתוח קרע בגיד הכתף
דילוג לתוכן